آخرین نامه به دختر و پسر دلبندم نوشته مازیارمیر

آخرین نامه به دختر و پسر دلبندم نوشته مازیارمیر

دکتر مازیار میر
منتور و کوچ ایرانی دکتر مازیار میر

آخرین نامه به دختر و پسر دلبندم

نگارش واپسین روزهای اردیبهشت سال ۱۳۸۹

این مجموعه نامه های پراکنده را خطاب به پسرم و دخترم البته اول هم  به پسرم می نویسم  چرا که میترسم دوباره با یکدیگر دعوایتان شود…..والا بخدا…..

آری این مجموعه نامه ها را طی دهه نود تا کنون نوشته ام . نکاتی که فکر می کنم با عمر کوتاهی که دارم و پس از مرگ و بعنوان تنها یادگاری ابدی برای پسران و دختران سرزمینم هم بتواند به یادگار بماند و تا ابد قابل استفاده خواهد بود …..

اگر دلتنگ شدید به دنبال علاقمندی هایتات بروید من آنجا هستم مسافرت به دور جهان و ایران و مطالعه و دیگر هیچ ….

راهکارهایی که دراین نامه برایتان می نویسم شباهت زیادی به دستگاه تردمیل دارد،هرچقدر بیشتر روی آن بدوید ،بیشتر سود خواهید کرد…..

*آنچه را که  ذهن بتواند تصور و باور کند،می تواند به آن دسترسی پیدا کند

به روز رسانی توسط ادمین دکتر مازیار میر فروردین ۱۴۰۰

منتور و کوچ ایرانی مازیارمیر
منتور و کوچ ایرانی مازیارمیر

سلام امین و نازی خوبم می دانم که وقتی این نامه ها را می خوانید من دیگر زنده نیستم تا بزرگ شدنتان را ببینم و به وجودتان افتخار کنم هرچند همیشه و همه جا به وجود پاک و سرشار از محبتتان افتخار می کنم

پسر و دختر عزیزم از صمیم قلبم عاشقانه و پاک و بی ریا دوستتان دارم تا ابد و تا همیشه و هرگز کسی شما را اینچنین پاک و بی منت دوست نخواهد داشت عاشقتر از من مادرتان است که عاشقتر و شیدا تر از من شما را بحد پرستش دوست دارد پس تحت هیچ شرایطی این مادر مهربان و عاشق و دلسوز را ناراحت نکنید پس از من تنها کسی که می توانید به او اطمینان کنید مادر مهربانان است .

اما سخن از اعتماد به میان آمد جمله ای دارم و آن این است.

اعتماد راهی است به سوی تباهی و به هرکس اعتماد کردم جیبم را خالی کرد و یا قلبم را جریحه دار کرد یا از اعتمادم سو استفاده کرد…..پس هرگز اعتماد نکنید اعتماد یعنی قرار دادی کاملا انسجام یافته و مکتوب به همراه نکات ریز……

یادتان باشد کمرنگ ترین قلم ها و جوهرها از بهترین قولها و قرار ها بهتر است نه ضامن شوید و نه دیگری را به ضمانت به طلبید چرا که ضمانت راهی است به سوی تباهی

فرزندانم شما مانند خون در رگهایم و مانند روح در تنم و مانند جان برای کالبد خاکیم تا ابد و تا همیشه خواهید ماند  و عشق من به شما دلبندانم بالاتر از هر عشقی در عالم هستی است. شما و مادرتان تنها کسانی هستید که برایم در این دنیا مانده اید سه گل بی خار سه عزیز دل و سه فرشته پاک و معصوم شما عزیزتر از جان و شاید بهتر است بگویم مثلث طلایی عشق در زندگی این جهان و آن جهان من هستید

دلبندانم مولانای بزرگ تعابیر زیبایی دارد حتما کتاب

پله پله تا ملاقات با خدا نوشته استاد عبدالحسین زرین‌کوب، را چند ین بار مطالعه کنید این کتاب که از این بیت مشهور مولانا اقنباس شده زندگی مرا کاملا دستخوش تحول اساسی کرد

از مقامات تبتل تا فنا، پله‌پله تا ملاقات با خدا

این کتاب دوران کودکی مولانا تا سال‌های بزرگسالی او

را به تصویر می کشد و البته نیم‌نگاهی هم به اوضاع

سیاسی و اجتماعی زمان این شاعر بزرگ دارد.

اما یکی از بهترین یافته های من از مولانای بزرگ این است که می فرماید:

عاقل هم به درستی درک کرد و هم دانست و هم در گام بعد پرسش کرد و من نادان نه درک کردم نه دانستم و نه هرگز از کسی پرسیدم

آمریکایی ها اسمش را گذاشته اند سوال مقدس بپرسید تحقیق کنید و جستجو کنید و هرچقدر جسارت در این امور داشته باشید باز هم کم و ناچيز است.

 یادتان باشد که همیشه با پرسش های خوب به جوابهای بسیار خوب می رسید و نقاب از حیله گران می رباید و کار درست تر را انجام می دهید و یادتان باشد همیشه آری همیشه یک راه بهتر هست.

راستی چی شد بابا این نامه ها را نوشتی؟ سوال بسیار

خوبی است من کتابی خواندم که  بسیار برایم تکان

دهنده بود .آخرین سخنرانی

پروفسور رندی پاش دارای سه فرزند و استاد علوم کامپیوتر کارنگی ملون و متخصص در مورد دنیاهای مجازی. دارای سابقه کار با الکترونیک آرتس، والت دیزنی و گوگل و….

باری آنچه برایم بسیار جالب و هیجان انگیز بود ان است که پزشکان به او گفته اند در چند ماه آینده خواهید مرد کارت تمومه آنچه یک بار بمن گفتند اما غلط از آب در آمد.

آنچه پاش را برایم کاملا متمایز می کند ان است که زمانی که پاش در ۲۰۰۷ این سخنرانی را انجام داد، واقعاً می دانست که آخرین سخنرانی او است من فیلم سخنرانی او را چندین بار به دقت دیدم. چند صدنفری که در سالن دانشگاه نشسته اند در ابتدای سخنرانی با تصاویر  اسکن شکم پاش روبرو می شوند.

نکته جالب تر این است که میگه الان سالمم و دلتان برایم نسوزد دلتون برای خودتون بسوزه و در مورد بیماری خود هیچ سخنی هم نمی گوید. او فقط می خواهد در مورد اهمیت رویاها و تلاش برای رسیدن به آنها سخنرانی کند و در مورد اهمیت بلندپروازی سخنرانی کند.

او گفت: دیوارهای بلند را نساخته‌اند تا مانع رسیدن ما به رویاهایمان شود. آری دیوارها را ساخته‌اند تا با سخت کوشی و عبور از آنها، به خود و دیگران ثابت کنبم که رویاهایمان چقدر  مهم هستند این کتاب به همراه سه شنبه ها با موری مرا وادار کرد که این کتاب را برای شما دلبندان عزیز تر از جانم بنویسم و حتما این دو کتاب را بخوانید من خلاصه هر دو کتاب را در سایتم برایتان نوشته ام.

عزیزتربن دلبندان زیبایم

زندگی بسیار کوتاه تر از ان است که فکر می کنید شما چه از ۵۰ ساله و چه از ۱۰۰ ساله بپرسید همه همین را می گویند مثل برق و باد گدشت اما وقتی از ۵۰ سال عبور کنید سالها خیلی عزیز می شوند کم کم فصل‌ها و ماه ها و هفته ها و روزها و کم کم ساعت ها و دقایق و حتی ثانیه ها هم بسیار ارزشمند و گرانقیمت هستند.

حیف که این را خیلی دیر فهمیدم پس پیوسته زمانتان را مدیریت کنید .

دلبندانم میوه‌ای زندگانیم

من جهان را گشتم از مکه تا مدینه و از شوروی سابق تا آسیای دور و میانه و کشورهای همسایه و……. اما تنها یک چیز را یافتم که می تواند یک نقشه و با یک چراغ راه باشد بالاتر از هر دینی که خود دین هم در نهایت می خواهد این نکته را یاد آور شود .انسانیت و دیگر هیچ

سربازی قبل از تیرباران کردن  چریک انقلابی و آزادیخواه ارنستو چگوارا پرسید واقعا راست می گویند خدا را قبول نداری او جواب نداد و توجیح نکرد و فقط گفت من به انسانیت اعتقاد دارم .آری انسانیت هرچند نظرات دربارهٔ چه گوارا و میراثش کاملا متفاوت است؛ او برای گروهی شخصیتی محترم و برای گروهی دیگر منفور است و این تناقض را می‌توان در بسیاری از زندگی‌نامه‌ها، خاطرات، مقالات، مستندها، آهنگ‌ها و فیلم‌های مرتبط با او کاملا مشاهده کرد .

عزیزانم توصیه می کنم کتاب خاطرات موتور سیکلت  که چه گوارا دربارهٔ خاطرات سفر خودش با موتور سیکلت، همراه آلبرتو گراندو در ۱۹۵۲ به کشورهای آمریکای لاتین نوشته را چندبار بخوانید و توصیه اکید میکنم که حتما بخوانید توی سایت خودم براتون خلاصه آنرا گذاشته ام.

کتاب دیگری که توصیه می‌کنم کتاب رفیق – زندگی و مرگ ارنستو چه گوارا است که به بررسی زندگی چه گوارا پرداخته. اما نکته این کتاب این است که از چه گوارا یک ابرمرد معصوم عاری از اشتباه نساخته بلکه انسانی  با تمام نقطه ضعف ها و قدرت های انسان معمولی خلف کرده و جذابیت کار نویسنده به نظرمن دقیقا همین است. کاستانیدا در این کتاب از تحقیقات بسیار و مصاحبه با افراد زیادی استفاده کرده . افرادی که به هر نحوی با زندگی چه گوارا در ارتباط بوده اند.

شاید در این گفتگوی کوتاه قبل تیرباران چه گوارا به تفکری بسیار بالاتر رسیده بود.  این‌جا بود که من یاد سخنان مولا علی افتادم که فرمود بحث کردن با نادان خود اوج نادانی است.آری اوج نادانی لطفا با هیچکس بحث نکن مخصوصا با تندر های افراطی سیاسی و مذهبی و حتی ورزشی و ……

دلبندانم نازی و امینم

پیوسته یادتان باشد کسی که خود را به خواب زده است را هرگز نمی توان بیدار کرد چرا که منفعتش در خوابیدن است ولی کسی که خواب است را به سهولت می توان بیدار کرد.لطفا هرگز سراغ  آدمهایی که خودشان را به خواب زده اند نروید.

منتور و کوچ ایرانی مازیارمیر
منتور و کوچ ایرانی مازیارمی

نوردیگانم امین و نازنیم

نمی دانم درست است یا نه، وقتی خوشحالم فکر می کنم بدنیا آمدنم خیلی درست بوده و من کلا تخم دو زرده و بومی هستم و وقتی غمگینم فکر می کنم بدنیا آمدنم اشتباه محض بوده فریاد میزنم از عمق  جانم مادر چرا مرا زائیدی…..امروز اما به این نتیجه رسیده ام که هيچ چیزی در این عالم هستی بدتر از نبودن نیست و من قدر تک تک ثانیه های زندگیم را با تمامی سلول های بدنم هم اینک و هر لحظه‌ کاملا حس می کنم پس سعی کنید از زندگیتان لذت ببرید با تمام وجودتان زندگی کنید برای زندگی نه زندگی برای آینده و بخاطر آینده که آینده همین حالا است و همین لحظه است.

کتاب مرداب روح نوشته دکتر جیمز هالیس، جایگاه و نقش تاثیرگذار رنج‌ها و سختی‌ها در رشد روحی نسل بشر را مورد بررسی همه جانبه قرار داده و نشان می‌دهد در گذر از این رنج‌ها است که هدف، شان و عمیق‌ترین معنای زندگی بر نسل بشر و بشریت عیان می گرد.

دلبندانم این کتاب حکایت مکرر همۀ آدمهایی است که در این روزگار که نومیدى و احساس درماندگى، واقعیتى همه‌گیر شده، تصور آرامش و شادى ماندگار و ناب، معنایى کاملا دور از ذهن و غیر ملموس شده و یا به ناگزیر در تسخیر سرگرمى‌های مخرب و بسیار سطحى و زود گذر و وابسته به نمونه‌هایى که خود ناقص و گذرا هستند تغییر شکل یافته است.

اری این کتاب تفکرات مرا کاملا بهم ریخت کتاب در قالب جملاتی شیوا و روان برایت بسیار خوب و عالی همه چیز را توضیح می دهد من هم نقدی بر آن نوشته ام

عزیزترین دلبندان زیبا و مهربانم
به شما وصیت می کنم سر سیاست و سیاسی بازی با دیگران نجنگید. باورکنید هیچ سیاستمداری و یا هیچ دسته و سیاسیونی بخاطر شما سر سوزنی کاری نمیکند و یا هیچ اهمیتی هم نمی دهد پس با هیچکس جنگ و نبرد و هرگز بحث نکنید.
سیاست پدرو مادر نداردو هر انقلابی فرزندان خود را همیشه می بلعد
اساسا نازی و امین خیلی خودتان را قاطیِ مسائلِ سیاسی نکنید. آخرش چیزی که برای تو می‌ماند یا سردرد است یا دردِسر مضاعف و شک هم نکنید…..

یادتان باشد هر زمان در ماه چیزی رویت می شود ، آن دقیقا سیاست است آری آن زمان که روی ماه دیده‌ شد، به نظر می رسد که عید باید گرفت.عید آن زمان است.

داستانی تکان دهنده و زیبا از چرچیل

اول سریال نقابدار را ببینید تا واقعیت چرچیل را بفهمید که آدم حیوان صفتی بوده و کینه عالم و آدم را داشته و بجز هموطنانش دیگران را آدم نمی داند و خیانتها وقتل عام های بزرگ و جنابتهای بزرگی را در ایران و المان رقم می زند.

می گویند چرچیل برای بازدید از بیمارستان جدیدی به آنجا می رود همه پزشکان و مدیران بیمارستان از او می پر سند سیاست چیست؟او از پاسخ امتناع می کند آنها اصرار می ورزند کلیه پرسنل را مرخص می کند و فقط مدیریت بیمارستان را در سردخانه نگه می دارد و یک جسد را بر می گرداند و انگشت اشاره خود را به پشت جسد فرو می کند و لی درنگ آنرا در دهان خود فرو می کند و از آنها هم می خواهد همین کار را انجام دهند و آنها نیز با اکراه این کار را تکرا می کنند و در پایان چرچیل می گوید من انگشت کوچک ر در پشت جنازها فرو کردم و انگشت اشاره را به دهان بردم این است سیاسیت آری من کاری با این داستان و صحت و سقم آن ندارم واقعا سیاست همین است و نه هیچ  چیز دیگر

جدایی
آری جدایی ساده به نظر می رسد اما شما باید بتوانید دو مدل از جدایی ها را خیلی خیلی روی آن کار کنید که کار سخت و طاقت فرسایی است
دعوا و جنگ و نبرد و سخن چینی و…..
اینها همه و همه و آنچه در دین به نوعی گناه تعبیر شده اند همه و همه لجن هستند.

این کلام اوریانا فالاچی را دوست دارم که هرگز لجن را هَم نمی‌زنند. تو هم هرگز هَم نزن. فقط بویش را بیش‌تر در فضای اطراف پراکنده می‌کنی. خصوصن اگر در گذشته‌ت گوشه‌ای خرابکاری کرده باشی و لجنی بوده باشد و….. آری لطفا انقدر به گذشته خودت را نمال من هم تمامی این کارها را سهوا و عمدا مرتکب شده ام من هم روزی ثروتمند بودم و سپس ورشکست شدم و فقیر اما هرگز هیچکدام را به خاطر نمی آورم و به هیچکدام هم افتخار نمی کنم

خاک و قبر سردی می آورد و  در اثرِ گذر زمان غم ها و شادی ها همه فراموش می شوند.
یک روزی من فرد تأثیر گذاری بودم وزارتخانه ای و یا شرکتی و مجموعه ای با کلی هزینه و برنامه ریزی و تهیه بلیط هواپیما و هتل و سالن کنفرانس و……اما اینک من کاملا به بوته فراموشی سپرده شده ام روزی که پدرم مرد و تا هفته ها و تا ماه ها اشک ریختنم را فراموش نمی کنم آری هرگز فراموش نمی کنم واین برای تک تک دوستان و عزیزانم تکرار شد……
اه یادتان باشد که زخم‌ها و دردهای بشری
هم همين گونه. ترمیم و التیام می‌یابند. و به بوته فراموشی سپرده می‌شوند. و فراموش می‌شوند و کاملا فراموش می‌شوند. راحت‌تر از آن‌چه که حتی فکرش را هم بتوانید بنمایید.

هرچه بدبختی کشیدم و کشیدیم از دو مسئله نشات می گیرد اول بدون فکر کار کردن وتصمیم گرفتن و انتخاب کردن و دوم فکر کردن و فکر کردن و بازهم فقط فقط فکر کردن و کاری نکردن و …

خانم گلاب دوست خوبم میگه عاشق عامل عالم باشید هرچند دقیقا نمی دونم تو چه حس و حالی این حرفها را گفته اما من یک چیز دقیق تر می گویم
پیوسته بین آدم‌ها فاصله است اما بقول شاعر

گر در یمنی چو با منی پیش منی

گر پیش منی چو بی منی در یمنی

من با تو چنانم ای نگار یمنی

خود در غلطم که من توام یا تو منی

باری بین نزدیک‌ترین آدم ها، فاصله نامحدودی وجود داره. تنها در صورتی می‌توان زندگی شگفت انگیز داشت که عاشق این مسافت‌های نامحدود بین هم شد چرا که انگار یک دیگر را در آسمان می ببینیم.

راستی هروقت دلتون برام تنگ شد به ماه نگاه کنید چون منم همین کار می کنم اه هرگز برای گفتن دوستت دارم دست‌دست نکنید من با همه وجود دوستتان دارم.  دوستت دارم دختر زیبا و پسر باهوشم. بیش از هر آن‌چه که حتی فکرش بکنید

دلبندترین دلبندانم

من عاشق آلبرت اینشتین هستم نگاهش و سخنانش خاص است خاص تر از آنکه بتوان قبول کرد به نظرم  او فقط دانشمند و متفکر نبود، بلکه شگفت‌زده و مسحور زندگی بوده و در تمام عمرش، حس تعجبی ماجراجویانه داشت او به نوعی پاکی و خلوص فوق‌العاده درسیده بود صد البته تفکری خاص داشت گویی از دریچه ای خاص به دنیا و پیرامون ان نگاه می کرد .اما همه را گفتم تا به این جمله برسم که میگوید :

آموزش همان چیزی است که پس از فراموش کردن چیزهایی که در مدرسه آموخته‌ایم، می‌توانیم به‌یاد بیاوریم.

پس اول ببین قرار چی برات بمونه و دوم اساسا این وامانده های آموزش در آینده نزدیک یا دور به کارت می آید یا نه و سوم این وقتی که می گذاری وقت قیمتی و زی قیمت ارزش دارد یا خیر و چهارم اساسا چرا؟
خوبِ خوب فکر کن، هرچه به ذهنت می‌رسد را واکاوی کن؛ بعد تصمیمت را بگیر.
و پایش بمان. پای تمامِ شیرینی و تلخی و شوری و گَسی و تندی و بی‌مزگی‌هایش.تفکر کن فکر کن اما آیا به راستی می دانی اساسا تفکر یا فکر کردن چیست ؟

«اندیشیدن سازمان دادن و تجدید سازمان در یادگیری گذشته جهت استفاده در موقعیت فعلی است.نه

اندیشیدن فرایندی رمزی و درونی است که منجر به یک حوزه شناختی می‌گردد که نظام شناختی شخص متفکر را تغییر می‌دهد.نه

«اندیشیدن فرایندی است که از طریق آن یک بازنمایی ذهنی جدید به وسیله تبدیل اطلاعات و تعامل بین خصوصیات ذهنی، قضاوت، انتزاع، استدلال و حل مسئله ایجاد می‌گردد.نه

اندیشه و تفکر آغاز یک فرایند و فعالیت ذهنی جهت طرح سؤال و پرسش، بررسی و تحلیل داد ه‌های مفروض، تعریف راهکار ملزوم جهت نیل به مقصود. این هم نه

یک چیز دیگه است حالا فهمیدی هنوزم تفکر بلد نیستی خدایا…..

دلبندان خوب و مهربانم
سفر و دیگر هیچ

اینها نتایج من از سفرهای دور و نزدیک  است اه عزیزانم تا زمانی که شهامت جدا شدن از ساحل را نداشته باشیم، موفق به عبور از اقیانوس نخواهید شد  .می دونم من در طی سال صدها سفر میروم اما شما باید یک بار در طول سال به جاهای جدیدی بروید که پیش از آن نرفته اید. چرا که شخصا معتقدم که سفر از ما، انسان های صبورتر و پخته تری می سازد خود من عزیزترینم هرچند در آغاز سفر حرفی برای گفتن نداشتم ، اما پس از همه این سفرها در پایان از شما یک نویسنده شدم

 • ما با سفر کردن از زندگی فرار نمی کنیم، بلکه سفر به ما کمک می کنه که زندگی رو فراموش نکنیم. (Anonymous)
 • مقصد نهائی در سفر رسیدن مکانی خاص نیست، بلکه سفر راهی برای لذت بردن از مسیر محسوب می شود. (هنری میلر)
 • دنیا مانند یک کتاب است و کسانی که به سفر نرفته اند، تنها یک صفحه آن را خوانده اند. (سنت آگوستین
دلبندان عزیز تر از جانم

بپذیر همین بپذیر

 گاهی نمی‌شود. دستِ من نیست دست مامانم نیست همه یک روز می ایم و می رویم.

من با شعر قیصر امین پور زندگی کردم و بارها و بارها گریه کردم و اشک ریختم

گاهی گمان نمی کنی ولی خوب می شود
گاهی نمی شود که نمی شود که نمی شود
گاهی بساط عیش خودش جور می شود
گاهی دگر، تهیه بدستور می شود
گه جور می شود خود آن بی مقدمه
گه با دو صد مقدمه ناجور می شود
گاهی هزار دوره دعا بی اجابت است
گاهی نگفته قرعه به نام تو می شود
گاهی گدای گدایی و بخت با تو یار نیست
گاهی تمام شهر گدای تو می شود…
گاهی برای خنده دلم تنگ می شود
گاهی دلم تراشه ای از سنگ می شود
گاهی تمام آبی این آسمان ما
یکباره تیره گشته و بی رنگ می شود
گاهی نفس به تیزی شمشیر می شود
ازهرچه زندگیست دلت سیر می شود
گویی به خواب بود جوانی‌ مان گذشت
گاهی چه زود فرصت مان دیر می شود
کاری ندارم کجایی چه می کنی
بی عشق سر مکن که دلت پیر می شود

و خط آخر را دیوانه وار دوست دارم بی عشق سر مکن با عشق نونت بخور بمنم گیر ندید والا بخدا.

دلبندانم،
امیدوارم آن‌زمان که این‌ها را می‌خوانی به آن‌درجه از فهم و کمال رسیده‌باشی که معنیِ این حرف‌ها در عمقِ جانت بنشیند و نگی وای باز ددی شروع کرد البته امین میگه بابل شروع کرد آه. آرزو می‌کنم هنگامی‌که این‌جا را می‌خوانی پیشِ خود ت بگی بابا بی‌خیال اما بی‌خیال نمیشم تو و خدا وصیت من کتاب هر روز کتاب بخونید و یک کتاب چند بار بخونید کتاب‌هایی که معرفی میکنم منو که نعوذبالله هیچی عوض نکرد کتاب عوض کرد این تکنیک و ربطی،به این نداره تو و برادرت در مورد آن چه فکر کنید.

دلبندانم،

یادتان باشد گندی را که زدی فقط بنشین و تماشایش کن باورکن همینه …‌و فکر کن و اگر هم خواستی در کنارش اسفندی  چیزی دود کن. فقط لطفا اصلا همش نزن. هم که بزنی بوش عالم را بر می داره..
یاد بگیر گوشه‌ای آرام بنشینی و خود را تسلیمِ آنان که فهمیده‌ند کنی. باور کن به‌تر از این‌ست که مقاومتِ و یا توجیه الکی کنی و انرژیِ خودت هدر بدهی

تجربه من میگه که سکوت و رضا و تسلیم و صبر .

دلبندانم،
هر بار که سوار هواپیما می شوم نیت کردم چند خطی بنویسم یا شارژم تموم میشه با انقدر فکر و خیال دارم یا مشغول مطالعه هستم و فراموش می کنم چرا….

قدرت عادت را لطفا جدی بگیر من بهترین نویسنده مدرسه بودم انشا های مرا در کلاس های ديگر و در دفتر می خواندند  و معلم‌ها می خندیدند من از اول هم باید معلم  و نویسنده میشدم. عادت نویسندگی در ارثیه من برای شما دوتا است ماژن خوب نویسندگی هستیم لطفآ شک نکنید فقط باید قدرت عادت رو چاشنی آن کنیم چیزی مثل نمک جادویی . کتاب قدرت عادت فراموش نکنیم

اما چرخه عادت اساسا چیست؟

 فرمول عادت میگه الگوهایی که انتخاب کرده ایم را دوباره از نو چطور شکل دهیم چراکه همه عادت ها از  چرخه ساده و سه مرحله ای پیروی می کنند:

اول نشانه ها و علامت ها

در شروع چرخه عادت یک نشانه وجود دارد که مانند محرک مغز عمل کرده و باعث می شود مغز وارد وضعیت خودکار شود.

نشانه می تواند تقریبا هر چیزی باشد، از یک محرک بصری گرفته تا ساعت خاصی از روز، یک احساس، دنباله ای از افکار، حضور افراد خاص و غیره.

دوم وحدت رویه ها و روالها

روال انجام عادت یا اقدام کردن است که می تواند جسمی، روحی یا عاطفی، ساده یا پیچیده باشد.

سوم پاداشها

در انتهای یک چرخه عادت پاداش قرار دارد که به مغز کمک می کند تشخیص دهد که آیا این چرخه ارزش تکرار دوباره در آینده را دارد یا خیر.

پاداش می تواند یک خوراکی خوشمزه، احساس غرور یا افتخار از انجام یک کار خاص، مورد تحسین قرار گرفتن و غیره باشد.

توجه داشته باش:

هنگامی که چرخه عادت پدیدار می شود مغز به طور کامل دست از دخالت در تصمیم گیری ها و فعالیت شدید برداشته یا تمرکزش را به امور دیگر می دهد، بنابراین مگر در مواردی که عمدا بخواهید با یک عادت مقابله کنید یا آن را تغییر دهید چرخه به طور خودکار طی می شود.

عادت ها در مغز کد گذاری شده و هرگز واقعا از بین نمی روند، در واقع عادات بد همیشه در جایی به کمین نشسته و منتظر ظاهر شدن نشانه و پاداش مناسب هستند تا چرخه خود را آغاز کنند

فرزندان دلبندم

دلبندانم آرزو نسازید

آرزو نساز که حسرت بخورید آرزوی من الان و اینک این است که..‌‌‌‌…

آه نمی دانید چقدر دلم می خواست پدرم زنده بود و بقلش می کردم به سینه فشارش می دادم و می بوسیدمش کاش پدرم زنده بود روی کمرش پا می‌گذاشتم یا با دستهام کمرش ماساژ می دادم آه چقدر دوست داشتم الان سوهان دست می گرفتم دوتا پاهاش ناخنش از کودکی بدفرم شکسته بود و آنها را مرتب می کردم ویا ناخن هایش را به دقت میگرفتم و…… آه آرزوهای محال

دلبندانم

کتابهای مرا به دقت و خوب بخوانید کتاب زبان بدن ایرانی کتاب کسب و کار بادل و جان کتاب فن دفاع حرفه ای برای وکلا و مخصوصا استادی در مذاکره آنجا فصلی دارم با این عنوان تشخیص دروغ لطفا و حتما قبل از این‌که با کسی دوست شوید یا مشورت کنید و یا سر خود را بگوید،افشا کنید ابتدا خوب به چشمانش نگاه کنید.چشمها آئینه تمام نمای قلب و درون آدم‌ها است.

دلبندانم عزیزان دلم

نسل بشر اگر یکدیگر را خوب‌درک می کرد قضات باید دنبال شغل دیگری می رفتند و شما ها هرگز به درک نمی رسید الا با مطالعه …… و تفکر پیرامون آنچه می خوانید …. بقول یک شعار تبلیغاتی فرانسوی که می گفت اگر یک روز است مسواک نزدید یا اگر از خواندن کتاب جدید یک روز می گذرد لطفا دهانتان را هرگط باز نفرمایید …….

دختر عزیزم و پسر گلم

پیوسته برایتان از ته قلبم دعا می‌کنم  یادتان باشد حتی پس از مرگ روحم برای سلامتی و موفقیتتان دعا خواهد کرد که هرگز در زندگی‌َتان آه نکشید و حسرت نخورید آخرش هم آه و حسرت هیچ فایده نداره بشین فکر کن

دنیای کوچکی داریم. خیلی کوچک.عکس کره زمین ناسا تو کهکشان ها دیدم به اندازه‌ سر سوزن بود
پس لطفا و حتما یادتون باشه که:
۱) هرگز دنبالِ معجزه و یک آدمِ خاص نباش معجزه و آدم خاص کنارت چشماتو باز کن!
۲)هرگز عجله نکن فقط کمی صبر کن. نتیجه‌ی خیلی کارها را می‌بینی. خیلی زود.عجله کار شیطونه
۳) هرگز دروغ نگو تا آن‌جا که می‌توانی. برای این‌که هر دروغی بلاخره یک روزی افشا می شود
۴) طوری زنده باش که اگر پرده برافتاد و اسرار هویدا شد بقیه به تو حسادت کنند که لکه‌ای بر دامنت نبوده و نیست
۵) هرگز زیر بازی نکن و پیوسته رو بازی کن و با این‌همه برنده باش.
۶) هرگز نترس. از هیچ‌کس و از هیچ‌چیزی تهش هیچی نیست من رفتم….
۷) مواظب باش که پشتِ سرِ کسی حرفی نزنی. چرا که یک دشمن زیاد و هزار دوست کم است.
۸) خدا را از یاد مبر. حتا وقتی فکر می‌کنی کارها از کنترلش خارج شده‌ است.
۹) هرگز فیلم بازی نکن همیشه سعی کن که خودت باشی. هر چقدر سخت. هر چقدر بی‌معنی. هر چقدر تلخ و ….
۱۰) حرمتِ آن‌که حرمت نگه نمی‌دارد را حفظ کن.
۱۱) از کمترین فرصت برای بیش‌ترین پیشرفت ها استفاده کن و درسهای مدیریت زمان را خوب  بخوان و تمرین کن
۱۲)هرگز هرگز  هرگز برای خودت دشمن نتراش
۱۳)هرگز بازی نخور و مهره مردم و دیگری نباش
۱۴) هرگز با دیگران بازی و بدعهدی نکن
۱۵) بی‌خیال باش اما بی خیال و عاقل…..
۱۶)تمرکزتان روی منافع باشد نه مواصع

کسیکه همیشه فقط به شما فکر می کند

پدرتان مازی

35 نظر برای “آخرین نامه به دختر و پسر دلبندم نوشته مازیارمیر

 1. استاد عزیز جناب دکتر مازیار میر
  درود بی پایان به شما
  پیام های شما را به عزیزانتان امین و نازی خواندم ، بهتر بگویم خودم را از آنها دور ندانستم و با گوش دل به خاطر سپردم و موظف شدم رسالتتان را به عزیزان و دوستانم برسانم . از صمیم قلب آرزو دارم ، هر لحظه از عمر گرانبهایتان تاثیرگذارتر از لحظه قبل باشد ، زیرا که بهترین راه نجات انسانیت “آگاهی” است .

  1. سلام
   استاد عدنان زارع عزیز و گرامی
   بینهایت سپاسگذارم
   درود و دو صد بدرود

 2. سلام و ارادت خدمت استاد بزرگوار دکتر مازیار میر
  نامه شما به فرزندان تان و همه فرزندان ایران جالب و دارای نکات ارزنده است
  بسیار عالی؛ و اینکه در تایید حسن سفر کردن اضافه کنم بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

  1. سلام
   عرض ادب و احترام
   خانم مهندس بینهایت سپاسگذارم
   درود و دو صد بدرود
   م.م

 3. سلام خدمت استاد گرامی
  من به تازگی پدرم رو از دست دادم،مطالعه نامه ی شما به فرزندانتون فقط برای من حکم معجزه داشت.
  سپاس

 4. استاد عزیز جناب دکتر مازیار میر
  درود به شما
  امروز با دیدنتون به خود بالیدم که از نزدیک شما رو زیارت میکنم . پیام های شما را به فرزندان دلبندتون خوندم و بهتون تبریک میگم که حق پدری رو ادا کردین و یه پدر تمام عیار هستین و صداقت و روراستی شما را می ستایم.در این بین، وچه مشترکی در شخصیت من و شما احساس کردم (البته این نظر شخصی منه )شما بخاطر بیماری این نامه رو به فرزندان عزیزتون نوشتین و اما من از زمانی که پدرشون آنها رو رها کرد و رفت با صحبت و گفتگو همانگونه نصیحت می کنم .(بند آخر نامه) سعی میکنم کمبودی نداشته باشند.
  .همانقدر که شما فرزندان تون رو دوست دارید و بهشون عشق میورزید منم عاشق بچه هام هستن و به وچودشون افتخار میکنم .چون توی این دنیا کسی رو به جز خدا و من ندارند . از صمیم قلب آرزو دارم ، هر لحظه از عمر گرانبهایتان تاثیرگذارتر از لحظه قبل باشد ، خواهشمندم نام و ایمیل من محفوظ بمونه . منتظر راهنمایی هاتون برای ادامه این زندگی هستم .
  سپاسگزارم

 5. سلام جناب دکتر میر
  نکات عالی بود ، شبیه وصیت نامه نبود بیشتر راه بهتر زیستن بود .
  انسانیت ، بحث نکردن با نادان ، زندگی در زمان حال و …. عالی بود .
  اما نفهمیدم اینکه سفارش کردید خودتان را قاطی مسائل سیاسی نکنید ولی خودتان مشاور سیاسیون هستید .
  به مادرتان اطمینان کنید ولی به هیچ کس اعتماد نکنید چه توضیحی دارد

  1. سلام و درود بی پایان بینهایت سپاسگذارم عزیزترینم
   من از ابتدا ناخواسته در این وادی قرار گرفتم و سعی کردم گرایش سیاسی هرگز نداشته باشم و صرفا #بازاریابی _سیاس و #برندسازی_سیاسی را آموزش دهم اما در نهایت بسیار آسیب دیدم
   به هرکسی اعتماد کردم بمن آسیب فراوان رساند .
   موفق و شاد و پیروز باشید.

 6. درود استاد
  امروز یکی از بهترین کلاسهایی رو که رفتم و اموختم در. محضرتون بودیم همراه جمعی از دوستان روابط عمومی سنگ اهن بافق
  سپاس از تلاشتون برای رسیدن به کلامی همه فهم و ارتباطی موثر با عزیزانی که در فرار از کلاس تبحری وافر دارند

 7. سلام استاد گرامي
  وقت بخير
  در خصوص مقاله خوبتون بسياري از بخش هاش براي من اتفاق افتاده و ممنون از مطالب خوبتون
  مطالب به شيوه داستاني نوشته شده و پيوستگي خوبي داره
  اميدوارم بتونيم از مطالب خوبنون استفاده كنيم
  اگر نوع فونتش در سايت عوض بشه براي مطالعه بهتر هست.
  خسته نباشيد و ممنون از مطلب آموزنده و خوبتون

 8. عرض سلام و وقت بخیر دارم استاد گرامی.
  بنده در دوره شیوه مذاکره که در آبان 99 در دوره پویش پیشتازی اصفهان برگزار شد، در خدمتتان بودم. صدای کلاس شما را بارها و بارها گوش دادم. سخنان شما واقعا آموزنده و ارزشمند است. امیدوارم بتوانم بهره کافی از این مطالب ببرم و روزی شما ملاقات نمایم.
  صمیمانه برای حضرتعالی آرزوی سلامتی، شادکامی و عمر طولانی دارم.

 9. سلام و احترام
  جناب دکتر میر
  نامه زیبا و پر معنا شما را مطالعه کردم بسیار زیبا و عالی بود .

   1. جناب میر
    من خیلی لذت بردم ازاین نامه پر ازنکته های مهمی بود که هیچ کجا پیدا نمیشود
    خوشحالم که فرزندان شما چنین پدری دارند،برایتان سلامتی آرزو میکنم عمرتون پر برکت

 10. استاد عزیز زیبا نوشتید برای فرزندانتان
  اشک ریختم بااین متن و خیلی غصه خوردم
  حرفی ندارم برای گفتن صد افسوس

  1. سلام و درود بی پایان بسیار بسیار متشکرم سرکار خانم سحر بسیار عزیزم

 11. باسلام و احترام خدمت استادمیرعزیز، چقدر مطالبتون عمیق و معنادار بود چقد در این شرایط بهش نیاز داشتم چقدر اثرگذار بود بودن انسانهای شریفی مثل شما در این زمونه واقعا نعمته از خدای مهربان برای شما سلامتی وعمر بافت خواستارم. سپاسگزارم خالصانه مطالب ارزشمندتان دراختیار ما گذاشتید.

 12. سلام جناب دکتر میر
  ممنون از اینکه توصیه هایی که برای دختر و پسر عزیزتون داشتید رو در اختیار ما هم گذاشتید
  هم چنین ممنون از کلاس پرانرژی که امروز داشتید??

  1. با سلام
   تشکر از شما بابت راهنمایی هایی که به هر شخصی میتونه کمک کنه …

 13. باسلام
  نکات بسیار آموزنده ای بود، چیزی شبیه وصیت نامه نبود ولی سرشار از درس های زندگی برای جوان ها بود.
  باتشکر

 14. سلام و عرض ادب خدمت استاد ارجمند جناب آقای دکتر میر
  بسیار زیبا و آموزنده بود امیدورام همواره در پناه ایزد منان سلامت و شاد باشین

 15. با سلام
  تشکر و قدر دانی بابت توصیه های خوبی که به قرزندان خود داشتید و آنرا در اختیار ما گذاشتید با ارزوی موفقت و سربلندی

 16. دکتر میر عزیز، امیدوارم که سالیان سال زنده و پایدار باشید چرا که جامعه به افرادی مثل شما احتیاج دارد. شخصی با چنین دقت و نکته سنجی باعث مباهات جامعه ماست.نامه تان بسیار تاثیرگذار و پر مغز بود شخصا تحت تاثیر قرار گرفتم. نکات اموزنده بسیار خوبی گفتین کتابهای خوبی معرفی کردین و پیشنهادهای خوبی دادین.خداوند خانواده شما رو حفظ کنه.«و اینکه گفتین از عشق غفلت نکنید چقدر درسته، جهان بدون عشق هیچ رنگی ندارد…امیدوارم همه عشق را تجربه کنیم» با احترام رها سلیمانی????

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پشتیبانی / مشاوره

شماره تماس: 09198718767