تحلیل و بررسی مناظره های 1400 عبدالرضا همتی

دکتر مازیار میر مشاور عالی انتخابات

به عنوان یک مشاور انتخاباتی وبه منظور بالا بردن دانش وآگاهی هم وطنان به تحلیل و بررسی یک یک کاندیداهای انتخابات خواهم پرداخت. اما نگاهی گذرا داشته باشیم به سوابق جناب اقای همتی

آقای عبدالناصر همتی متولدسال 1336 سیاستمداری است با رویکرد اصلاح طلب و یک اقتصاد دان. همتی رئیس پیشین بانک مرکزی بود و به عنوان استاد  تمام دانشگاه تهران است. او فارغ التحصیل دکترای اقتصاد دانشگاه تهران است و فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۵۹ در  صدا وسیمای مرکز آغاز کرد و تا ۱۳۶۸ به عنوان مدیرکل خبر فعالیت نمود و از ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ معاون سیاسی سازمان صدا و سیما بود.

او از سال‌های ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۵ به مدت ۱۲ سال هم ریاست بیمه مرکزی است. از اواسط سال ۱۳۸۵ تا اواخر سال ۱۳۹۲ وبه مدت مدت ۷ سال مدیرعامل یک بانکخصوصی بود با نام بانک سیناو سپس از ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ نیز مدیرعامل بانک ملی بود. همتی از اواخر سال ۱۳۹۵ تا پایانسال ۱۳۹۷ و برای بار دوم به سمت ریاست بیمه و سپس به عضویت کمیته اقتصادی شورای عالی امنیت ملی درآمد…..

متاسفانه اقای همتی نتوانست به عنوان یک کاندیدای حرفه ای پاسدار عنوان استاد دانشگاه و دکترای اقتصاد و اقتصاد دان باشد و همچنین در پاسخ به سوالی درباره ابربدهکاران بانکی هرچند پاسخ ایشان شاید قانع کننده بود اما بسیار ارام بدون انرزی در حالیکه رد پای استرس و اضطراب و همچنین عدم زبان بدن مناسب را از خود به وضوح نشان دادند و چنین فرمایش نمودند

ابراز تأسف می‌کنم که نمایندگان توانای بخش‌های بزرگی از مردم ایران در این مناظره حضور ندارند از جمله زنان.ایندر حالی بود که به لحاظ اخلاق حرفه ای زست و تن صدای مناسبی نداشتند

مردم! خیلی از شماها اینجا نماینده ندارید و به حق هم به این موضوع معترض هستید و می‌خواهید با قهر از صندوق اعتراضتان را نشان  دهید من اما فکر می‌کنم اعتراض موثرتر این است که با رای صحنه را تغییر دهید. در این قسمت همهیچ اکت مناسبی از ایشان ملاحظه ننمودم. ذر اذامه همتی گفت ما  بجای انفعال نیاز داریم ائتلاف بزرگی برای جمهوریت تشکیل دهیم.

ما مردم می‌توانیم «نه» بزرگی به تهدید علیه جمهوریت بدهیم. من خیلی فکر کردم که وعده‌ای به شما بدهم، دیدم صادقانه این که بگویم وضعیت اقتصادی کشور در شرایطی است که اغلب وعده‌های رنگارنگ و جذابی که کاندیدها می‌دهند امکان تحقق ندارد.

من برخلاف دوستانی که اینجا روبروی شما هستند، اقتصاد می‌دانم و اقتصاددان هستم. من از جزئیات وضعیت اقتصادی کشور خبر دارم، سابقه اجرایی و اقتصادی دارم.

من دوست ندارم دروغ بگویم و برای رای آوردن از شما متوسل به دروغ بشوم.

این دوستان از تولید ثروت حرف نمی‌زنند بلکه از توزیع فقر حرف می‌زنند.

من به تولید ثروت و توزیع عادلانه آن توجه می‌کنم؛ هم کیک اقتصاد را بزرگ می‌کنم و هم کیک را عادلانه توزیع می‌کنم.ما به اصلاحات فوری اقتصادی نیاز داریم. وضعیت جیب شما مردم عزیز می‌تواند خیلی بهتر باشد اما لازمه آن برنامه ای است که این دوستان توانایی آن را ندارند. اما من توانایی آن را دارم.

آقای محسن رضایی بجای اینکه بگوید بانک مرکزی مقصر است، بگوید چگونه می‌خواستند با گروگان گرفتن، برای کشور درآمد ارزی ایجاد کنند؟ما ماه ها است منتظریم تا ایشان این اقدام را انجام دهند شاید درآمد ارزی به جایی برسد. در اینجا هم پلک زدن ومدل نگاه و حتی حرکات کم دامنه و شائبه برانگیز ایشان بسیار سوال برانگیز بود و در ادامه جناب اقای دکتر همتی گفت:آقای رضایی شما خودتان در مجمع تشخیص چند بار ما را معطل FATF کردید که عدم پذیرش آن پدر اقتصاد کشور را درآورده است. در ادامه جناب همتی در حالیکه اثار خشم و ناراحتی در ایشان کاملا هویدا بود با تمرکز روی مواضع خود گفت : آقای رضایی چرا به معلول می‌پردازید؟ تعجب می‌کنم.حتی رهبری مجددا طرح را به مجمع ارجاع دادند و ما رفتیم التماس کردیم که این مهم است و من رئیس  بانک مرکزی بودم و می‌گفتم این برای ما مهم است اما آقای رضایی آنجا تصمیم می گرفتند.ووو

کلی گویی در سایه عدم وجود انضباط ارتباطی و کلامی و غیر کلامی به شدت موج می زد که برای یک استاد دانشگاه یک معضل بسیار بزرگ و نابخشودنی است که قابل برطرف نمودن است.

برای همه کاندیداهای محترم آرزوی موفقیت مینمایم.

دکتر مازیارمیر مشاور عالی انتخابات

نظر برای “تحلیل و بررسی مناظره های 1400 عبدالرضا همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *