تحلیل بیانات رهبر بمناسبت عید فطر

 تحلیل بیانات مقام معظم رهبری بمناسبت عید فطر

تحلیل بیانات رهبری

 تحلیل بیانات مقام معظم رهبری بمناسبت عید فطرتحلیل بیانات مقام معظم رهبری بمناسبت عید فطر

قبل از تحلیل بیانات مقام معظم رهبری متن سخنرانی را نقل نموده و در ادامه به تحلیل آن خواهم پرداخت با توجه به رشد روز افزون جوانانی که علاقه مند به آموزش تخصصی زبان بدن هستند یا همان زبان بی زبانی با توجه به زبان بدن مقام معظم رهبری که از منحصر بفرد ترین و تاثیر گذار ترین زبانهای بدن در کل جهان امروز است و نسبت به تمام رهبران برتر سیاسی جهان کاملا مشهود است که ضمن رعایت الگوی ایرانی و اسلامی متفاوت تر و در عین حال حافظ اسلام ناب محمدی است . این مقاله چکیده ای است از این مبحث برای مدیران ارشد بسیج که  بسیار خلاصه شده و سپس به رشته تحریر درآمد .

مازیار میر

تبریک عرض میکنم عید سعید فطر را به همه‌ى شما برادران و خواهران عزیز که در این مجلس تشریف دارید، و به سفراى محترم کشورهاى اسلامى که حضور دارند، و به ملّت ایران که حقیقتاً شایسته است انسان با همه‌ى وجود و با همه‌ى دل به این ملّت بزرگ و مؤمن و وفادار و شجاع و فداکار تبریک بگوید عید سعید فطر را. همچنین تبریک عرض میکنیم این عید را به امّت بزرگ اسلامى که «اَلَّذى جَعَلتَهُ لِلمُسلِمینَ عیدا»؛(۳) خداى متعال این روز را براى امّت اسلامى عید قرار داده است.

در این عید، مردم به دو رکن اساسى دعوت شده‌اند: به توحید و به وحدت. توحید در همین ذکر عمیق و پُرمعنایى است که در نماز عید وجود دارد که دنباله‌ى آن هم زکات است؛ [یعنى‌] هم صلات است، هم متمّم آن زکات است؛ این در این روز نِماد توحید است. وحدت هم که درواقع از همین توحید سرچشمه میگیرد، همدلى مسلمانها است؛ جسمها در نماز و در اجتماعات عید در کنار هم، و دلها متوجّه به یک مرکز، مرکز عظمت الهى، مرکز قدرت و رحمت حق؛ این روز یک چنین روزى است.

جذابترین بخش سخنان مقام رهبری لبخندهای ایشان بداهه گوئی ها و حتی شوخی های ملیح گاه گاه ایشان است که جو حاکم بر سخنرانی را سنگین و خسته نمی کند لبخندهای معظم له نه آنچنان است که به قه قه کشیده شود نه مثل بسیاری از سیاستمداران چهره دروغ و ریا و فریب را به خود بگیرد تمام عضلات ارادی و غیر ارادی حداکثر تاثیر را در صورت ایشان داشته و ۴۸ عضله مسئول خنده کاملا درگیر می شوند .

آری لبخندهایی یاد آور جدم رسول الله همراه با روی گشاده

البتّه امروز متأسّفانه دنیاى اسلام از وحدت محروم است، دچار مشکلات و دچار درگیرى است. وقتى آشفتگى به میان آمد، وقتى درگیرى میان مسلمانها به وجود آمد، معنویّت هم کم میشود. معنویّت و ایمان، طبق منطق قرآن تا حدود زیادى به آرامش احتیاج دارد؛ هُوَ الَّذى اَنزَلَ السَّکینَهَ فى قُلوبِ المُؤمِنینَ لِیَزدادوا ایمانًا مَعَ ایمانِهم؛(۴) وقتى سکینه بود، وقتى آرامش بود، وقتى امنیّت بود، نوبت میرسد به اینکه انسانها بر ایمان خود بیفزایند؛ با عمل صالح، با توجّه، با ذکر. وقتى در یک کشور اسلامى و در یک مجموعه‌ى اسلامى، مردم بر جان خود، بر مال خود، بر امنیّت خود بیم دارند و مأمون(۵) نیستند، امنیّت ندارند، آنجا سکینه هم وجود ندارد؛ سکینه که نبود، این ازدیاد ایمان هم وجود ندارد؛ امروز مسلمانها دچار این وضعیّتند.

در خطبه‌ى نماز عرض کردم به مردم، امروز بغداد عزادار است. بسیارى از کشورهاى دیگر اسلامى به‌خاطر جنگها، به‌خاطر خون‌ریزى عزادارند؛ سوریه عزادار است، یمن عزادار است، لیبى عزادار است، بحرین عزادار است. امّت اسلامى شایسته‌ى این‌همه مشکلات نیست.

این مشکلات از کجا مى‌آید؟ این مشکلات از کدام منبع خبیث و نامبارکى ناشى میشود؟ چه کسى این نطفه‌ى ناپاک تروریسم را در دنیاى اسلام ترویج میکند؟ در زبان، همه از تروریسم تبرّى میجویند و گاهى على‌الظّاهر یک تظاهر عملى هم علیه تروریسم میکنند -به تعبیر رئیس جمهور محترم یک ائتلاف ظاهرى و دروغین و مصنوعى علیه تروریسم تشکیل میدهند- امّا در باطن این‌جور نیست؛ در باطن تروریسم را ترویج میکنند. ما فراموش نکرده‌ایم آن روزهایى را که در اوایل قضایاى سوریه، سفیر آمریکا بلند شد رفت در بین معارضین تا به آنها دلگرمى بدهد و آنها را وادار کند که یک منازعه‌ى سیاسى را تبدیل کنند به یک جنگ داخلى. این کار کوچکى است؟ خب منازعات سیاسى در خیلى از کشورها هست؛ چرا باید منازعه‌ى سیاسى را تبدیل کنند به جنگ؟ [آن‌هم‌] جنگ در خود یک ملّت و برادرکشى. بعد هم با پول و با درآمدهاى نفتى حرام، جوانهایى را از اطراف و اکناف جمع کنند [و به آنجا] متوجّه کنند؛ در سوریه یک‌جور، در عراق یک‌جور. حالا که دیگر گسترش پیدا کرده است؛ در بنگلادش، ترکیه و دیگر جاها. اینها است که دنیاى اسلام را دچار این بدبختى‌ها میکند و این ناامنى را به وجود مى‌آورد. چرا ما دشمن خودمان را نمى‌شناسیم؟ یکی از تکنیکی ترین سخنران روز جهان مقام معظم رهبری است ایشان با بهره گیری از هوش هیجانی سوالاتی را مطرح می کنند که خود موضوع یک سخنرانی کامل و چند بعدی و چند لایه است

بعضى خیال میکنند اینکه ما بر روى دشمنى آمریکا با ما تکیه میکنیم، ناشى از تعصّب است؛ نه، ناشى از شناخت است، ناشى از تجربه است. ما ۳۷ سال است داریم تجربه میکنیم این دشمنى‌ها را. از اوّل انقلاب اینها کمر بستند به دشمنى امام بزرگوارِ ما و حرکت عظیم او؛ از اوّل انقلاب شروع کردند به توطئه، هنوز هم دارند میکنند: سعى کردند اقوام ایرانى را علیه جمهورى اسلامى بشورانند، موفّق نشدند؛ سعى کردند عناصر وابسته را علیه مردم بشورانند، تا حدودى هم توانستند امّا مردم بر آنها غلبه پیدا کردند؛ تا امروز هم این سعى را دارند میکنند امّا ملّت بیدار است، دولت هشیار است، مسئولین آماده‌اند.

مقام معظم رهبری پند می دهند و نصیحت می کنند و ….. اما گویی هیچ کدام از این رفتارها را نیز انجام نمی دهند یعنی آنقدر لطیف بیانات خود را ارائه می دهند که احساس می کنیم تمام این سخنان یک کتاب حرفه ای و تخصصی است که هیچکدام از رفتارهای بالا را نیز تلقین نمی کند و این در حالی است که به ما نکات مفیدی را هم آموزش می دهد.زبان بدن مقام معظم رهبری از پیچیدگی خاصی برای من بعنوان یک تحلیل گر برخوردار است و در عین حال از جذابیت فوق العاده ای برای مستمعین برخوردار است که در نوع خود کاملا متفاوت و منحصر  بفرد است.

متأسّفانه در مناطق دیگر و کشورهاى دیگر این نقشه عملى شده است؛ کسانى با پول، با تماس، با سلاح مدرن به کمک تروریست‌ها میروند. این‌همه سلاح مدرن را تروریست‌ها از کجا مى‌آورند؟ با چه پولى میخرند؟ اینها آن چیزهایى است که دنیاى اسلام را، امّت اسلام را زمین‌گیر میکند؛ اینها را باید فهمید، اینها را باید شناخت.

امروز مشاهده میکنیم که در مناطق دیگر هم این کار را دارند میکنند. ما در مسئله‌ى بحرین هیچ دخالتى نکردیم و نخواهیم کرد امّا نصیحتشان داریم میکنیم، آنجا هم یک منازعه‌ى سیاسى است؛ دارند کارى میکنند که این منازعه‌ى سیاسى را بکشانند به یک جنگ داخلى؛ اگر آگاهى دارند، اگر معرفت دارند، اگر خِرد سیاسى بر آنها حاکم است، خب نکنند این کارها را. مخالفت سیاسى و منازعه‌ى سیاسى در هر کشورى ممکن است وجود داشته باشد؛ چرا باید کارى کنند که ملّتها را وادار کنند به پنجه زدن و مردم را در مقابل هم قرار بدهند؟ اینها اشتباهاتى است که امروز متأسّفانه در برخى از کشورهاى دیگر اسلامى انسان مشاهده میکند.

شاید استثنایی ترین رفتار مقام معظم رهبری استفاده از دست راست ایشان است که علی رقم مجروحیت و جانبازی بازهم از همان دست استفاده می کنند کاملا مشخص است که مقام معظم رهبری با تکنیکهای حرفه گری و رهبری کاریزما که نشات گرفته از روح پاک و ضمیر اسلامی ایشان است در همه مراحل عجین شده است.

استفاده هنرمندانه از دستها و ارتباط معنی داری که همیشه پشت این نگاهها حالت مهر پدری را می توان احساس نمود و یا کاریزمای رفتاری در ایشان کاملا مشهود است .

استکبار جهانى و در رأس آنها آمریکا میخواهند این منطقه را سرگرم و مشغول به خود بکنند تا رژیم صهیونیستى نفَس راحتى بکشد؛ اینها میخواهند مسئله‌ى فلسطین را به فراموشى بسپرند، اینها میخواهند وجود یک جغرافیا و یک ملّت را انکار کنند. فلسطین یک کشور پدیدآمده‌ى جعلىِ امروزى نیست، فلسطین هزاران سال تاریخ دارد، ملّت فلسطین یک ملّت است، صاحب یک سرزمین است، صاحب یک منطقه‌ى جغرافیایى است؛ استکبار میخواهد اینها را انکار کند و ملّت فلسطین را انکار کند. این فشارهایى که امروز وحشى‌هاى صهیونیست دارند بر ملّت فلسطین وارد میکنند، اینها سیلى‌اش را خواهند خورد؛ این را بدانند. مسئله‌ى فلسطین مسئله‌ى محورى دنیاى اسلام است، مسئله‌ى فلسطین مسئله‌اى است که هیچ کشورى نباید فراموش کند؛ هیچ کشور اسلامى بلکه حتّى کشورهایى که از وجدان انسانى برخوردارند، نباید فراموش کنند که این یک مسئله‌ى اصلى است، مسئله‌ى اساسى است. یک ملّت مظلوم است، یک ملّت در محاصره است، یک ملّت دائماً دارد در طول این هفتاد سال اخیر مورد ظلم‌وستم قرار میگیرد؛ این را نباید فراموش بکنند. قضایاى دیگر دنیاى اسلام به گمان ما غالباً براى این است که این مسئله‌ى فلسطین فراموش بشود، آن‌وقت فاجعه‌آفرینى میکنند.

خب، مسئله‌ى یمن را شما ملاحظه کنید. آنچه در یمن دارد اتّفاق مى‌افتد یک فاجعه است، یک فاجعه است. یک سال و چند ماه است که این مردم به یک دلیل واهى به‌وسیله‌ى یک کشور به‌اصطلاح اسلامى دیگر مورد تهاجمند، بمباران میشوند، نه اینکه جبهه‌هاى جنگ بمباران بشود؛ بیمارستان بمباران میشود، خانه‌هاى مردم بمباران میشود، مساجد بمباران میشوند، زیرساخت‌هاى کشور دارد نابود میشود؛ این وضع قابل دوام نیست؛ متجاوز بایستى از تجاوز دست بردارد و دنیاى اسلام باید متجاوز را تنبیه بکند تا کسانى به فکر تجاوز نیفتند.در زبان بدن پیامبر اکرم من به این مسائل اشاره داشتم

ملّت ایران ایستاده است؛ ملّت ایران در این ۳۷ سال نشان داده است که ایستاده است. این یک، و نشان داده است که راه پیشرفت هم ایستادگى است. اگر ملّت ایران تسلیم میشد، ضعف نشان میداد، در مقابل قدرت‌طلب‌هاى عالَم و متکبّرین عالَم کُرنش میکرد، این پیشرفتها هم نصیبش نمیشد؛ راه پیشرفت ایستادگى و استقامت است، تقویت ساخت داخلى است، تقویت عزم و اراده‌ى ملّى است و تقویت ارتباط با خدا.

عزیزان من! این رازونیازهاى ماه رمضان را قدر بدانید، این دعاها را قدر بدانید؛ این شب‌زنده‌دارى‌هاى مبارک را، این اشکهاى پاکیزه را که در این شبهاى قدر و در این مجالس دعا و مناجات و استغاثه و تضرّع بر چهره‌ها جارى شد، اینها را قدر بدانید، اینها خیلى ارزش دارد؛ اینها دل انسان مؤمن را محکم میکند، توکّل او را به خدا زیاد میکند. وقتى به خدا توکّل کردید، از غیر خدا دیگر نخواهید ترسید، وقتى از غیر خدا نترسیدید، به سمت اهداف عالى خودتان محکم حرکت خواهید کرد.

پروردگارا! روح مطهّر امام بزرگوار که این راه را به ما نشان داد و ما را در این راه وارد کرد، و روح مطهّر شهیدان عزیز که در این راه جان خودشان را فدا کردند، با پیغمبر و آل پیغمبر محشور بفرما. والسّلام علیکم و رحمهالله و برکاته

در این سخنرانی مقام معظم رهبری در لایه های سخنرانی خود مباحث دقیقی را مطرح نمودند

شاید استثنایی ترین رفتار مقام معظم رهبری استفاده از دست راست ایشان است که علی رقم مجروحیت و جانبازی بازهم از همان دست استفاده می کنند کاملا مشخص است که مقام معظم رهبری با تکنیکهای حرفه گری و رهبری کاریزما که نشات گرفته از روح پاک و ضمیر اسلامی ایشان است در همه مراحل عجین شده است.

استفاده هنرمندانه از دستها و ارتباط معنی داری که همیشه پشت این نگاهها حالت مهر پدری را می توان احساس نمود و یا کاریزمای رفتاری در ایشان کاملا مشهود است . آری زبان بدن مقام معظم رهبری از پیچیدگی های خاصی برای نویسنده که بیش از دو دهه بصورت تخصصی در امر تحلیل زبان بدن فعالیت علمی و عملی دارد  برخوردار است. برای مطالعه بیشتر در این زمینه توصیه می شود کتاب زبان بدن ایرانی را حتما بخوانید.

بعنوان یک تحلیل گرحرفه ای به شدت معتقد هستم که زبان بدن مقام معظم رهبری در عین حال که از جذابیت فوق العاده ای برای مستمعین برخوردار است همیشه برای مخاطب خاص چند لایه است و این ویژگیها که در نوع خود کاملا متفاوت و منحصر  بفرد است باید الگویی برای تدریس در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی درآید.

مازیار میرمشاورتحلیل گر

توصیه میشود مطالب زیر را مطالعه فرمایید:

تحلیل مدل رهبری و زبان بدن استیو جابز – قسمت اول

تحلیل بیانات مقام معظم رهبری از دریچه ای دیگر

تحلیل مذاکرات هسته ای ایران در ۵+۱

تحلیل زبان بدن جان کری از ۵+۱

برای مطلع شدن از آخرین مطالب مازیار میر
ایمیل خود را وارد کنید!

دیدگاه شما

اکنون دیدگاهی اضافه کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *