مازیار میر آبان ۲۵, ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

مراحل تحقیقات بازار

 

مراحل تحقیقات بازار

مراحل تحقیقات بازار

 

با توجه به سوالات زیادی که پیرامون تحقیقات بازاریابی پرسیده میشود بر آن شدم مقاله ای خلاصه پیرامون تحقیقات بازار ارائه نمایم که هم مختصر و مفید و هم کاملا کاربردی باشد. تجربه دهسال گذشته به من ثابت نموده تحقیقات بازار بدون داشتن یک استراتژی حرفه ای در جمع آوری و تلخیص اطلاعات عامل بسیار مهمی است که معمولا فراموش میشود از سویی تحقیقات بازار ناقص و غلط راه را برای شکست شما هموار مینماید و این شما هستید که تاوان سنگین انرا پرداخت خواهید نمود.

پس لطفا و حتما به جزئیات ساده و کم اهمیت هم در تحقیقات بازار بسیار توجه فرمائید  و بدانید آزمون و خطا و تجربیات پیشینیان و پیشکسوتان اگر چه به ظاهر تاریخ گذشته و ناکارامد است اما در عین حال دریای ثروت و نعمت است و چراغ راه پس لطفا از آنان در اطاق فکرهای خود و  یا جلسات تصمیم گیری نهایت استفاده را ببرید.

روشهای کلی تحقیقات بازار 

۱- بحث در خصوص مشکلات مدیریت

۲-تعیین مسئله مدیریت

۳-تصحیح مسئله تحقیق

۴- تعیین مسئله تحقیق

 

۱- اولین مرحله نگاه به مشکلات در حوزه مدیریت می باشد که ببینیم که مدیریت با چه مشکلاتی مواجه است البته مشکل ها بسیار زیاد و بسیار ساده و حتی پیش پا افتاده هستند که دقت به هر کدام بینهایت مهم است. تعیین مسئله تحقیق مرحله بسیار مهمی بوده و اشتباه در این قسمت باعث انحراف از مسیر در مقیاس بزرگ خواهد شد و در نتیجه شاهد این مسئله خواهیم بود که کل تحقیق بینتیجه و یا فاقد اثر بخشی لازم است.

۲- بعد از تبیین مدل نوع حجم و سوالات تحقیق که باید یک تیم کارکشته براساس تجربیات و نیازها آنرا طراحی و تولید کنند باید به تولید و عارضه یابی خطاها بپردازیم.

۳- در مرحله سوم مدل سنجش را انتخاب باید بنماییم

۴- در مرحله چهارم  به تعیین نمونه باید بپردازیم که شامل جمعیت یا جامعه آماری ، چارچوب نمونه گیری ، اندازه نمونه و روش نمونه گیری و … خواهد بود

۵- در مرحله پنجم وارد مرحله جمع آوری داده های اولیه خواهیم شد که این قسمت هم خود عبارت است از:  ۱-تعیین پرسشگران ۲- گرد آوری داده های آماری و کنترل

۳- تبیین استراتزیهای آتی در فرایند پرسشگران و گرد آوری آمارها

۶- در مرحله ششم به پردازش انواع داده ها و ایجاد ،بهبود و توسعه بانک داده ها می پردازیم.

۷- تجزیه و تحلیل و تلخیص اطلاعات با روشهای آماری توصیفی و استنباطی و..مد نظر قرار می گیرد

۸- در مرحله پایانی کلیات مستدرکات و محتوای جمع آوری شده ارائه و قابل بررسی باشد.

پس از انجام این کار ها تکرار این برنامه در زمانهای یک ماهه و سه ماهه و شش ماهه و نه ماهه برای تست الزامی و واجب است . برگزاری جلسات مدون و  با حضور تیمهای مختلف  دارای رتبه و درجه علمی و عملی مهمترین بخش ادامه و بهبود مسیر تحقیقات بازار است که معمولا خیلی مد نظر نبوده و نیست.

دکتر  مازیار میرمشاور و تحلیلگر

Mazyar Mir professional consultant and analyst

یک توصیه دوستانه لطفا و حتما این مقالات را مطالعه فرمائید:

دوره آموزشی مذاکره و ارتباطات غیرکلامی

بازاریابی به روش داعش جدیدترین مقاله بازاریابی

زبان بدن در بازاریابی قسمت اول

زبان بدن در بازاریابی قسمت دوم

بازاریابی کثیف بازاریابی سیاه

مدیریت ارشد بازاریابی

 

از مقالات زیر دیدن فرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *