مازیار میر آبان ۲۵, ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

 

سیر لوگوها و داستان برندهای برتر جهان قسمت اول

 

سیر لوگوها و داستانبرندهای برتر جهان

سیر لوگوها و داستان برندهای برتر جهان

در این مقاله کوتاه داستان تمام لوگوها و برندهای برتر جهان مورد واکاوی قرار داده شده است لطفا به یاد داشته باشید همه این برندها علاوه بر نوآوری قصد دارند بیشتر دیده شوند و معروف تر شوند.

برای دیده شدن راههای بهتر و بیشتری وجود دارد اما تغییر در لوگوها و بهتر شدن نمادهای برترین شرکتهای جهان که در پشت آن داستان زیابی وجود دارد خود نماد رشد و تعالی و مستمسکی برای بهتر دیده شدن است..اولین برندی که باید درمورد آن و پیرامون ان سخن گفت برند نایک است.

نایک

لوگو مربوط به مارک نایک یکی از معروفترین لوگوهای دنیاست و شاید کمتر کسی باشد که بادیدن این علامت به یاد مارک معروف نایک نیفتد . این مارک در دنیا به “JUST DO IT !” معروف است و سوپراستارهای زیادی مانند Michael Jordan, LeBron James, Andre Agassi, Shane Warne, Maria Sharapova, Venus و Serena Williams از این مارک استفاده می کنند .

نام کمپانی نایک از نام الهه پیروزی در یونان باستان گرفته شده است . و لوگوی مربوطه در سال ۱۹۷۱ توسط Carolyn Davidson به قیمت بسیار پایین ۳۵ دلار طراحی گشته است . منظور از این لوگو بالهای الهه پیروزی است . اولین باری که لوگوی مربوطه در سال ۱۹۷۱ طراحی گشت نام نایک با رنگ نارنجی بر بالای این تصویر نوشته می شد . شاید بتوان گفت که آرم این شرکت حتی از نام آن نیز معروفتر گشته است .
آرم چک مارک معروف در سال ۱۹۹۵ به طور رسمی به عنوان آرم تجاری شرکت نایک ثبت گشت . این بالهای مجرد طراحی شده توسط Carolyn Davidson آرم بسیار بامعنایی برای کمپانی تولید کننده کفشهای ورزشی می باشد .

فیات

نام فیات در حقیقت مخفف کلمات Fabbrica Italiana Automobili Torino می باشد که در سال ۱۸۹۹ توسط عده ای سرمایه گذار از جمله Giovanni Agnelli ایجاد گشت . آرم فعلی حروف فیات است که در بین آنها خطوط نقره ای دیده می شود . این خطوط به پیش نهاد رئیس طراحی کارخانه فیات به آرم آن اضافه شد . زیرا یک شب در حین رانندگی وی متوجه اسمان در پشت حروف بزرگ فیات در بالای کارخانه شد و این خطوط در حقیقت همان فواصلی هستند که وی انشب اسمان را از بین انها دید و تصمیم به حفضشان در لوگوی مربوطه گرفت .
فیات در Turin در ۱۲ جولای ۱۸۹۹ بنیاد نهاده شد اولین کارخانه در سال ۱۹۰۰ باا ۲۳۵ کارگ شروع به کار نمود و ۲۴ اتومبیل تولید نمود . اولین اتومبیل با مارک فیات مدل ۴ HP بود

Rolls Royce

لوگو کمپانی Rolls Royce از ۲ حرف R تشکیل شده است که به طور کاملا واضحی از حروف اول فامیل ۲ بنیان گذار کارخانه یعنی اقایان Rolls و Royce الهام گرفته شده است . موضوع خاص دیگری در مورد این لوگو وجود ندارد اما نام معروف و محبوب کمپانی ، لوگوی ان را نیز جذاب می کند .
در سال ۱۸۸۴ اقای Frederick Henry Royce یک صنعت مکانیکی و الکترونیکی را شروع نمود و اولین ماشین خود به نام Royce را در سال ۱۹۰۴ در شهر منچستر تولید نمود . در ۴ می همان سال در هتلی در همان شهر منچستر با Charles Stewart Rolls اشنا شد و به توافق دست یافتند که Royce به تولید اتومبیلها و Rolls به بازاریابی و فروش اتومبیلها بپردازند . و هم چنین قرار شد از ان به بعد نام اتومبیلها به Rolls Royce تغییر یابد .

کیا

لوگوی کیا بسیار ساده است حروف سفید رنگ KIA در یک زمینه قرمز رنگ . البته حرف A به صورت متفاوتی طراحی شده و خط افقی این حرف در لوگو حذف شده است . ( شاید این کار برای انتقال نوعی از حس اسیای شرقی صورت گرفته باشد )
کمپانی کیا یک کمپانی اتونبیل سازی کره ای است که در سال ۱۹۴۴ به عنوان سازنده قطعات دوچرخه شروع به کار نمود و در حال حاضر به تولید سواری و و ون و کامیون اشتغال دارد .
لغت کیا از زبان چینی نشات گرفته است : بخش اول یعنی ki به معنای ” طلوع کردن ” یا ” ظاهر شدن از ” است و بخش دوم به اسیا اشاره می کند . و به طور پیوسته یعنی برخاسته از اسیا . شعار معروف تبلیغاتی شرکت نیز چنین است : “The Power to Surprise”.

پژو

لوگوی پژو به اندازه مارک پژو معروف بوده و بر روی اتومبیلهای پژو خودنمایی می کند . اولین مارک شیر برای تیغه اره ها و وسایل استیلی طراحی شد . و در حقیقت سمبل ۳ صفت بارز تیغه اره های پژو بود : تیزی دندانه ها ، انعطاف پذیری تیغه و سرعت برش . در سال ۱۸۵۰ برای اولین بار لوگوی شیر بر روی ‘Peugeot Bros’ دیده شد . در سال ۱۸۵۸ لوگو به طور رسمی ثبت شد و سالیان متمادی شاهد این لوگو بر روی محصولات کارخانه بودیم .
سال ۱۸۸۹ سال بسیار تاریخی و مهمی برای کارخانه پژو بود سالی که کارخانه اولین ماشین با نام پژو را ، راهی بازار نمود : یک اتومبیل ۳ چرخه حاصل اتحاد Armand Peugeot و Leon Serpollet . در این زمان شیر مربوط به لوگو بر روی سایر محصولات کارخانه پژو نشان داده می شد اما بین سالهای ۱۸۹۰ تا ۱۹۰۵ ارم شیر بر روی ماشینهای تولیدی مشاهده نمی شد و برای مارک گذاری این ماشینها از عنوان ‘Automobiles Peugeot’ بر روی رادیاتور اتومبیلها استفاده می گشت . بین سالهای ۱۹۰۵ تا سال ۱۹۱۵ عکس شیر و پیکان بر روی مدل ‘Lion Peugeot’ که توسط براردان پژو تولید شده بود ظاهر شد .
تا سال ۱۹۱۰ تنها از عنوان PEUGEOT بر روی اکثر اتومبیلها استفاده می شد. در سال ۱۹۲۳ Baudichon lion و در سال ۱۹۲۵ Marx lion بر روی بعضی از مدلها مشاهده شدند این ۲ مدل شیر بسیار هنرمندانه و نام گرفته شده از طراحان ان بودند . اما شیر زیباتری که به عنوان لوگوی جهانی پژو طراحی گشت در سال ۱۹۳۳ به وجود امد . شیر مذکور بر روی مدل ۲۰۳ ظاهر شد . شیری که بر روی ۲ پای عقب خود بلند شده بود و یاد اور نشان نظامی Franche-Comté زادگاه اصلی پژو بود .
چند سال بعد شکل سر شیر از حالت مثلثی به حالت مربع وار ( انچه که امروز می بینیم ) تغییر یافت .
در سال ۱۹۷۶ کمپانی پژو و سیترون تصمیم به همکاری گرفتند و اقدام به خریداری Chrysler Corporation نیز نمودند . در این زمان کمپانی پژو با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم نمود . و برای تقویت دوباره خود به همان ارم شیر با اندکی تغییر روی اورد : ‘Lion fil’ ارمی که بر روی مدل ۲۰۵ زده شد مدلی که تا سال ۱۹۸۳ هم چنان پرفروش بود .
در سال ۱۹۹۸ اندکی تغییر در پنجه های شیر داده شد و چشمان ابی و درخشان شیر نشانی از سالهای متمادی عمر وی گشت .
در سال ۲۰۰۲ برای چندمین بار لوگوی شرکت اندکی تغییر داده شد و اندکی رنگ مشکی برای سایه شیر به مدل اضافه گشت .

Cisco

Cisco Systems یکی از پیشتازان صنعت در زمینه ساخت وسایل مربوط به شبکه است . نام Cisco کوتاه شده نام سانفرانسیکو می باشد . نقل می شود که موسسین کارخانه در حین رانندگی به Sacramento برای ثبت شرکت به فکر این نام و لوگو افتاده اند زیرا شاهد منظره Golden Gate Bridge در زیر نور خورشید بودند

پپسی

پپسی نیز مانند رقیب خود کوکاکولا مارک مشهوریست . در ابتدای ایجاد آن را Brad’s Drink می نامیدند با نام ایجاد کننده آن یک داروساز از Carolina شمالی . نام فعلی از اصطلاح پزشکی دیس‌پپسی (Dyspepsia) به معنای سوء هاضمه گرفته شده‌است و گویای سهل‌الهضم بودن و گوارا بودن این نوشیدنی است.
لوگوی پپسی یک لوگوی ساده با پس زمینه ای از رنگهای پپسی و لغت Pepsi در جلوی ارم است . از سال ۱۸۹۸ که کارخانه پپسی ایجاد شد تا به امروز بارها و بارها شعار و لوگوی کارخانه تغییر یافته است . لیستی از این شعارها به صورت زیر است :
• ۱۹۰۹-۱۹۳۹: Delicious and Healthful
• ۱۹۳۹-۱۹۵۰: Twice As Much For A Nickel Too
• ۱۹۵۰-۱۹۶۳: The Light Refreshment
• ۱۹۵۳-۱۹۶۱: Be Sociable
• ۱۹۶۱-۱۹۶۳: Now It’s Pepsi For Those Who Think Young
• ۱۹۶۳-۱۹۶۷: Come Alive! You’re In The Pepsi Generation
• ۱۹۶۷-۱۹۶۹: Taste That Beats The Others Cold
• ۱۹۶۹-۱۹۷۳: You’ve Got A Lot To Live, Pepsi’s Got A Lot To Give
• ۱۹۷۳-۱۹۷۵: Join The Pepsi People Feelin’ Free
• ۱۹۷۵-۱۹۷۸: Have A Pepsi Day
• ۱۹۷۸-۱۹۸۱: Catch That Pepsi Spirit
• ۱۹۸۱-۱۹۸۲: Pepsi’s Got Your Taste For Life!
• ۱۹۸۳-۱۹۸۳: Pepsi Now!
• ۱۹۸۴-now: Pepsi, The Choice Of A New Generation

UBISOFT

این شرکت یکی از برترین شرکت بازی سازی در سراسر دنیا میباشد شاید یکی از عوامل موفقیت این شرکت با ساخته شدن اولین نخسه از بازی PRANCE OF PERSIA :sands of time به اوج خود رسید و تا به حال بازی های فراوانی از این شرکت را ساخته و در حال شاخت هست که مهمترین انها عبارتند از : splinter cell . assasing creed .prince و…. نام برد

 

———————————————————————————————————————————————————-توصیه می کنیم حتما مقاله چگونه مانند یک حرفه ای کارت ویزیت خود را تقدیم کنیم قسمت اول را مطالعه فرمائید.

———————————————————————————————————————————————————-

Fedex

این لوگو هم هرچند در ایران شناخته شده نیست اون طوریا اما در دنیا خیلی معروفه . در واقع صنعتی برای حمل و ارسال سریع بسته هاست . این کارخانه به دنبال صنعتی رفت که زمانی غیر ممکن می رسید ( ارسال یک شبه )
لوگوی این شرکت در ظاهر بسیار ساده است اما اگه خوب دقت کنید به نکات ظریفی دراین لوگو دست پیدا می کنید . چیزایی که با فهمیدنشون دیگه باعث می شن به لوگوها به همین راحتی نگاه نکنید و بگذرید و بدونید که هر لوگو یک جور معماست .
یک کم دیگه دقت کنید …… نکته جالبا دید ایا ؟
در فاصله ایجاد شده بین حروف E و X طراحی فونت به صورتی انجام گرفته که یک فلش به سمت راست ایجاد شده است . می بینید با این که خیلی واضح است شاید تو نگاه اول متوجه ان نشیم . این فلش نمادی از تفکر پویا و حرکت به جلو و به سمت پیشرفت می باشد .
FedEx اکنون از قسمتهای کاری مختلفی درست شده که هر کدام ورژن خاصی از لوگو را برای خودشون دارند ( که توسط Lindon Leader of Leader Creative طراحی شده ) در تمام ورژنها لغت Fed به رنگ بنفش نوشته شده است اما لغت Ex در هر قسمت رنگ خاصی را دارا می باشد . لوگوی صنفی آنها از رنگ خاکستری برای Ex استفاده می کند . اما لوگوی اولیه و ابتدایی شرکت از رنگ نارنجی برای Ex استفاده می نمود که الان به عنوان Express logo استفاده می شود .
بعضی از این قسمتها به شرح زیر است :
( گمونم شرح قسمتها از حوصله بحث ما خارجه پس فقط تفاوت لوگوهاشونا می گیم )
FedEx Express : رنگ نارنجی
FedEx Freight : رنگ قرمز
FedEx Ground : سبز
FedEx Kinko’s storeFedEx Custom Critical : آبی
FedEx Trade Networks : زرد
FedEx Services : خاکستری ( رنگ این لوگو نیز مثل لوگوی صنفیه چون در حقیقت کار این قسمت تهیه سرویسهای اطلاعاتی و ای تی برای سایر قسمتهای کمپانی می باشد . )
البته اسم و لوگوی انتخابی کارخانه در ابتدا Federal Express بود که مشاوران شرکت سهامداران را متقاعد به استفاده از نام اختصاری Fedex نمودند . چون نه تنها از یک اسم تجاری زیبا و کوتاه استفاده می کردند بلکه با این کار در هزینه رنگ امیزی ارم شرکت بر روی ماشینها نیز صرفه جویی زیادی انجام می شد . ( عجیب خیلی زیاد )
در سال ۲۰۰۳ مجله Rolling Stone ارم شرکت را به عنوان ۸ امین ارم برگزیده در ۴ دهه پیش انتخاب نمود . لوگوهای انتخابی دیگه عبارت بودند از : Apple, Coca-Cola, Nike, IBM, Starbucks, McDonald’s and Playboy ( که از بین این ارمها لوگوهای مربوط به Apple, Coca-Cola, Nike و , McDonald توضیح داده شده اند ) برای طراحی داستان مناسب حرفه ای و یا کیفیت نوین و پیشرفته و طراحی لوگو و مطابق با برند های برتر جهانی و یا بروز رسانی برند و لوگو و یا تغییر ساختار برند لطفا با ما مشورت کنید .

مازیار میرمشاور و تحلیلگر

قسمت های دیگر این مقاله را از اینجا دنبال کنید:

سیربرندهاولوگوهای جهان قسمت دوم

سیربرندهاولوگوهای جهان قسمت سوم

سیربرندهاولوگوهای جهان قسمت چهارم

یک توصیه دوستانه لطفا مطالب زیر را مطالعه فرمائید:

سیربرندهاولوگوهای جهان قسمت چهارم

زبان بدن در بازاریابی قسمت اول

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی کثیف بازاریابی سیاه

از مقالات زیر دیدن فرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *