مازیار میر آبان ۲۵, ۱۳۹۶ بدون دیدگاه

زبان بدن 

مجله مذاکره و زبان بدن

زبان بدن بدن دونالد ترامپ

حتما می دانید زبان بدن چیست ؟ زبان بدن همان زبان بی زبانی است به کلیه ژستها و حالتها و رفتارها و حتی مدل حرف زدن و سخن گفتن ما بدون کلام را اصطلاحا زبان بدن گویند امروز می خواهم از دریچه زبان بدن به ترامپ، ریاست جمهور ایالات متحده آمریکا بپردازم.

اما نا گفته های زبان بدن ترامپ

اول از همه باید بگویم تحلیلها و نقدهای زبان بدن مطلق نیست مثل هر فرایند دیگری در جهان خاکی اما می تواند مانند یک شمعی کوچک در دل شب جلوی چشمهایمان را روشن نماید .

زبان بدن ترامپ بیش از کلام او این روزها رخ مینماید اینکه ترامپ سالها به عنوان یک شومن سالها آموزش حرفه ای دیده است در آن شکی نیست او یک مدل کامل از رفتارهای حرفه ای است از یک مدل قدرت با لایه های غرور و خود بزرگ بینی و خودشیفتگی مزمن. ترامپ زبان بدن متمایزی با زبان کلامی خود دارد و در امریکا و دنیای سیاست  این امر زیاد تازه ای نیست اما آنچه در مورد ترامپ بیشتر نمود پیدا می کند این است که او متفاوت است بسیار متفاوت تر از همه همتایان خود در کاخ سفید.
زبان بدن دونالد ترامپ همیشه کمی ترسناک است و در عین حال گفتارش ترسناکتر اما چرا از چنین جملاتی معمولا مردم و اصحاب رسانه پیروی می کنند هر کدام از این کلمات و جملات تاثیر مستقیم یک یا چند رفتار و مخصوصا micro expressions  اما شاید بد نباشد چند رفتار ترامپ را تحلیل کنیم فقط یادتان باشد اگر فردا همسر و یا نامزد و دوستتان این رفتارها را انجام داد او را تفسیر نکنید فقط حواستان بیشتر جمع باشد و یادتان باشد شاید شما اشتباه متوجه شده باشید.

 در مورد زبان بدن ترامپ حرف و حدیث بسیار زیاد است  از روز اول در مناظره هایش و ژستهایش و دست ندادن با رقیبش و یا با اکره دست دان هایش و  سرانجام با انتخابش و بخصوص در روز مراسم تحلیف با بی اعتنایی شدید خود به همسر جوانش ” ملانیا” در کل دنیا سر و صدای زیادی راه انداخت و هم اکنون هم با موهای عجیبش تبدیل به سوژه ای داغ شده و کم کم این فکر به ذهن می رسد زبان بدن ترامپ برای همین مسئله تهیه و تدارک دیده شده است. مدل موهای ترامپ اما بیشتر علت دیگری دارد حالت و مدل ان و مخصوصا حسی که به بیننده می دهد و انگار مصنوعی است و یا دلیلی و یا دلایل اسرار آمیزی دیگری دارد و در این خصوص باید بگویم که پزشک مخصوص او بنام هارولد که می گوید : ترامپ از داروی ” پروپسیا استفاده می کند که در درمان بزرگی خوش خیم پروستات نیز کاربرد دارد و این افراد درگیر این مدل بیماری روی موهای آنها تاثیر گذاشته والبته از لحاظ اخلاقی بیشتر عصبی هستند و افرادی با رفتار و گفتارهای خشن و مغروری هستند شاید از تبعات بیماری هم بتوان قلمداد نمود.

 

 

زبان بدن بدن دونالد ترامپ

زبان بدن بدن دونالد ترامپ

 

 

مدل موهای ترامپ یک مدل کاملا منحصر بفرد و خاص و مخصوصا در مواقعی می توان گفت هم عجیب و غریب و هم  منحصر بفرد است. باید یاد آوری کنیم که مدل موهای عجیب و غریب مخصوص افراد متفاوت و هنجار شکن است پس اگر این فرد برای مصاحبه و یا خواستگاری به سوی شما می آیندحواس خودتان را بیشتر جمع کنید.

 نویسنده این مقاله به شدت معتقد است .موهای ترامپ هیچ جذابیتی برای تبدیل شدن او به یک رییس جمهور نداشته اما در نوع خود توانسته با جلب توجه فراوان زمینه ساز توجه مردم و حتی جهانیان شده است.البته در این مورد خاص نظرات بسیار متفاوت است

 

شانه بالا انداختن ترامپ اصلا باید یک نکته مهمی را برایتان بازگو کنم و ان این است. که دونالد با شانه بالا انداختن در میان مردم و شبکه های مجازی بعد از موهای فانتزیش بسیار معروف شده است این رفتار در علم زبان بدن اصطلاحا یک واکنش رفت و برگشتی و یک رفلکس عصبی است  دقیقا اینگونه در محافل مختلف مطرح شده است که وقتی ترامپ جواب سوالی را نمی تواند و یا نمی خواهد بدهد. یا عصبی می شود و یا وقتی که می‌خواهد اذهان عمومی را از زیر بار سوالات و انتقادهای سفت و سخت انتقاداتی که متوجه اوست منحرف کند شانه‌هایش را بالا می‌اندازدو با تحکم یا موضوع را عوض می کند یا موضوع را در اذهان طرف مقابل عوض می کند و شما هم می توانید این موضوع را در جامعه تحقیق فرمائید و ببینید که اگثر افراد چگونه طی فرایندهای مذاکره با شما و یا در یک مجلس چقدر با شانه های خود بازی می کنند و کجا کی می توان مچ فرد را گرفت هرچند اگر به زبان نیاورند اما از روی شانه ها می توان متوجه شد که فرد مقابل در چه وضعیتی است.

چشم‌هایی که گرد می شوند.

وقتی فردی چشماهیش گرد می شود و

در طول مناظره‌هایی که بین ترامپ و کلینتون برگزار شد، بسیاری از دوربین‌ها بیشتر روی صورت ترامپ زوم کرده
۳- وقتی ترامپ خرخر می‌کند!

خرخر کردن، غرغر کردن یا دندان قروچه کردن حین عصبانیت واکنشی است که انسان‌ها، پستانداران و سگ‌سانان (سگ و گرگ) از خود بروز می‌دهند. این حرکت نشانه‌ای از خشم یا انزجار است. ترامپ مکررا در سخنرانی‌هایش این حرکت را انجام می‌دهد. وقتی او از کسی عصبانی می‌شود یا بابت حرفی که دیگری می‌زند منزجر می‌شود این واکنش در زبان بدن او عیان می‌گردد. در صورت بزرگ ترامپ چنین واکنشی کاملا آشکار به چشم می‌آید و در ذهن ثبت می‌شود.

۴- وقتی ترامپ پوزخند می‌زند!

درست مانند خرخر کردن، پوزخند زدن‌های هم در واکنش به مواقعی است که از چیزی خوشش نیامده یا با آن مخالف است. با این حال در دوران نامزدی ریاست جمهوری، ترامپ از پوزخندهایش برای حقیر شمردن آنچه دیگران می‌گویند یا احمق جلوه دادن طرف مقابلش استفاده کرد.

۵- وقتی ترامپ ابراز احساسات مثبت می‌کند

ترامپ از چهره‌ رسایی برخوردار است و تمام حالات و احساساتش را نمایان می‌کند. در واقع این ویژگی یکی از المان‌های شخصیت بخصوص او محسوب می‌شود. لبخند او (وقتی که پوزخند نباشد) و لحن صدای خوش بینانه‌اش می‌تواند بیانگر ابراز احساسات مثبت او باشد. از این اتفاق با عنوان “روند انتقال عاطفی” یاد می‌شود که باعث خواهد شد افرادی مانند ترامپ با خصوصیات اخلاقی منحصر به خودشان بتوانند احساسات مثبتی را به مخاطبان خود نشان دهند و بر روی آنها تاثیر بگذارند.

۶- وقتی ترامپ ابراز احساسات منفی می‌کند

به همان ترتیبی که ترامپ می‌تواند احساسات مثبت خود را نشان بدهد، در بروز احساسات منفی بخصوص عصبانیت هم توانایی بسیار بالایی دارد. باز هم از طریق همان فرایند انتقال عواطف، مخاطبان ترامپ می‌توانند خشم او را دریافت کنند و حتی خودشان هم با این دریافت احساسات ، خشمگین و عصبانی شوند.

۷- وقتی ترامپ حرکات موازی خود را به نمایش می‌گذارد

این حرکت را به دفعات از ترامپ بر روی صحنه دیده‌اید؛ او دو دستش را به طور موازی و همزمان به سمت بالا حرکت می‌دهد. درست برخلاف مواقعی که فردی از یک دست در گفتگوهایش استفاده می‌کند، استفاده از دو دست که به طور متحد و موازی حرکت می‌کنند، نشان دهنده اعتماد به نفس و قدرت اوست. در نتیجه مخاطبان او بیشتر به این نتیجه خواهند رسید که ترامپ خوب می‌داند دارد چه می‌گوید.

۸- وقتی ترامپ حرکات اشاره‌ را رو می‌کند!

این ژست که به ژست باتوم معروف است جهت بالا بردن تاثیرگذاری سخنرانی استفاده می‌شود. پیش از این زمانی که بیل کلینتون رییس جمهور امریکا بود،‌ با مشت‌هایش از ژست باتوم در سخنرانی استفاده می‌کرد. او دست‌هایش را مشت می‌کرد و انگشت شصت خود را به حالت اشاره نگه می‌داشت تا در حین سخنرانی‌هایش روی قسمت‌های خاصی از صحبت‌هایش تاکید کرده باشد. ترامپ اما در گفتگو‌هایش از انواع ژست باتوم استفاده می‌کند. اما او از انگشت اشاره‌اش و نشانه گرفتن آن به سمت دیگران و چه بسا برای متهم کردن آنان بیشترین استفاده را می‌کند. هر چند این ژست بخصوص تاثیر گذاری کمتری دارد و چهره‌ای که از ترامپ ارائه می‌دهد بیشتر برای او یک شکست است چون با این حرکت ترامپ یک سلطه گر جلوه می‌کند. چیزی که باعث شده این‌روزها او را با هیتلر مقایسه کنند.

۹- وقتی ترامپ با سرش اشاره می‌کند

یکی از ویژگی‌های بارز زبان بدن ترامپ سر تکان دادن‌ها و اشاره‌های او با سرش است. شاید این سر تکان دادن‌ها بتواند برای ترامپ فوایدی هم داشته باشد اما با توجه به ماهیت طبیعی این حرکت ممکن است کاملا بی‌فایده باشد و به عکس العملی خنثی تبدیل شود.

 روزنامه هارولد تریبون New York Herald Tribune  او را یک بیمار خود شیفته می داند که هم همه چیز دان است و هم مغرور  و در نگاه ها و راه رفتن و حتی دست دادن و کنار زدن همتای خود در آخرین سفرش کاملا مشهود است.

 

مازیارمیرمشاور و تحلیلگر

 

 

مقالات مشابه:

 

زبان بدن سیاستمداران قسمت اول

اصول و فنون مذاکره از زبان استادان هاروارد

چکیده اصول وفنون مذاکره راجر فیشر وویلیام یوری

راه کارهای نوین و موثر در ارتقای فرهنگ کار در سازمان

وظایف یک مرد در برابر همسر از منظر اسلام

اصالت بهتر است یا تربیت خانوادگی

 

از مقالات زیر دیدن فرمایید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *